Türkiye Cumhuriyeti 62. Dönem Hükümet Programı

Türkiye Cumhuriyeti 62. Dönem Hükümet Programı, Başbakanımız Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından 01.09.2014 tarihinde (dün) kamuoyuyla paylaşılmıştır.

 Hükümet Programı’nda, denizcilik sektörü ve gemi inşa sanayimizin yapmış olduğu büyük atılımların ve başarıyla gerçekleştirilen projelerin altı çizilmiş; verilen desteklerle tersane sayımızın 37’den 72’ye ulaştığı, daha önce gemi inşa sanayinde dünya sıralamasında 23’üncü olan ülkemizin bugün dünya gemi inşasında 5’inci, yat inşasında da 3’üncü olduğu vurgulanmıştır.

 62. Dönem Hükümet Programı’nda, tersanelerimizde daha yüksek katma değerli, nitelikli ve özel tip gemilerin üretimi ile gezi teknesi ve yat üretiminde modern üretim tesislerinin kurulmasının özendirileceği ve gemi sanayinde yerli katkı oranını yükseltmek için üretim odaklı gemi yan sanayi ürünlerinin destekleneceği açıklanmış, bu vesileyle Türk denizciliğinin ve özelinde gemi inşa sanayimizin 2023 yılı hedeflerine ulaşacağına olan inancımız bir kat daha artmıştır.

 Türkiye Cumhuriyeti 62. Dönem Hükümeti’nin Hükümet Programında yer alan Denizcilik ve Gemi İnşa Sektörü ile ilgili hedeflerin amacına ulaşması için Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzu belirtir, Hükümet Programının sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR)

Yönetim Kurulu Başkanı

Murat KIRAN