Murat KIRAN: Maliye’ye kendimizi ifade etmekte zorlanıyoruz

 

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRAN “Gemi inşa sanayisinin yaşadığı en önemli sorunlardan birinin, Maliye Bakanlığı’na kendilerini ifade etmekte zorlanmaları olduğunu” söyledi.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası ‘nın  60. Yıl etkinlikleri kapsamında “60. Yılında Gemi Mühendisleri Odası ve Türkiye Gemi İnşa Sanayi Sempozyumu”nun birinci oturumu İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Ömer GÖREN’in başkanlığında yapıldı. Oturumda, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRAN, İİB Gemi ve Yat İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran BAYRAK, Akel Gemi’den Murat ERZAİM ve UZMAR’ın kurucusu Kaptan Altay ALTUĞ sunumlarını gerçekleştirdiler.

Oturumda, Türkiye’de gemi inşa sanayisinin hangi konumda olduğunu ve ilerleyen zamanlarda sektörü nelerin beklediğine dair konuşma yapan Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRAN, 2005 yılından sonra gemi inşa sanayisinin ülkemizde hızla geliştiğini ve iyi bir yatırım aracı haline geldiğini ifade etti. 2008’de yaşanan krizle birlikte yaşanan duraklamanın,  sektörü yeni pazar arayışlarına ittiğini ifade eden Murat KIRAN, özellikle gemi tamir, bakım ve onarımı konusunda iyi derecelere geldiklerini söyledi.

Gemi inşa sanayisinin yaşadığı en önemli sorunlardan birinin; Maliye Bakanlığı’na kendilerini ifade etmekte zorlanmaları olduğunu ifade eden Murat KIRAN, yaşanan bir diğer problemi ifade ederken şu sözleri kullandı: “Yeni yapılan kira sözleşmelerinin ciro üzerinden binde 1 payına dönmesini gerektiren bir kanun yayınlandı. Temmuzda çıkan yönetmelik de devreye girince hepimiz ümitlendik. Ama bugün görüyorum ki, yeni bir olayla karşı karşıyayız. Özellikle Tuzla’da yaptıkları dolgular, iskeleler, rıhtımlar yüzer havuzlar için öyle rakamların ödenmesini istediler ki, geçmişte kira artışlarına açılan uyarlama davalarının mahkeme kararıyla metrekaresi 7 liraya değer biçilirken,  buraların önündeki denizin kullanılmasına 20 lira istiyorlar. Bu konuda gerçekten sektöre karşı kötü bir tavır içerisindeler” 

İzin Alma Zorunluluğu

Murat KIRAN bir diğer sorun olarak da; Bakanlıktan izin alınması zorunluluğuna değindi. Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRAN konu ile ilgili olarak,  “2015’te Ağustos ayının 10’una kadar izinlerimizi alma zorunluluğumuz var . Başka hiçbir sektörde bu yok. Bütün izinleri aldıktan sonra bir de Bakanlıktan izinlerin iznini alıyoruz. Bunlar çok basit işler ama çok fazla kurum olduğu zaman çok basit olmuyor. “ dedi.

 

Kaynak: Deniz Haber Ajansı