GİSBİR Heyeti, Deniz Harp Okulu’nu Ziyaret Etti

 

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Murat KIRAN, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Bilgehan BAYRAMOĞLU, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Sn. Orhan TORLAK, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Sn. D. Orkun KALKAVAN, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Sn. Orkun ÖZEK, Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Hüseyin MENGİ, Sn. Sebahattin ASLAN, Sn. Nusret COŞKUN, Sn. Ufuk AKSOY, Genel Sekreter Sn. Süheyl DEMİRTAŞ, Genel Sekreter Yardımcıları Sn. Ercan ÖZOKUTUCU, Sn. Bülent AKKÖSE, Basın, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Şefi Sn. Sevnur ÇAKMAK ve AR-GE Uzmanı Sn. Gökhan Murat KAYA, 16 Aralık 2014 Salı günü Deniz Harp Okulu’nu ziyaret etti.

Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut ÖZEL tarafından karşılanan ve başkanlığını Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Murat KIRAN’ın yaptığı GİSBİR Heyetine, İstanbul Tuzla’da bulunan Deniz Harp Okulu ve birimlerinin tanıtımı yapıldı ve ayrıntılı briefing verildi.

1773 yılında devrin Kaptan-ı Deryası Cezayirli Gazi Hasan Paşa tarafından Kasımpaşa’da Taşkızak Tersanesi içinde, Mühendishane-i Bahri Humayun adı altında kurulan, 1851 yılında Heybeliada’ya, 1985 yılında ise halen konuşlu bulunduğu Tuzla Tuzburnu Yarımadası’ndaki yerleşkesine nakledilen Deniz Harp Okulu’nun, askerliğin gerektirdiği liderlik ve yöneticilik niteliklerini, öğretme ve eğitme yeteneğini kazanmış, ahlaken, fikren ve bedenen gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere sahip, çağın gerekleri ve gelişmekte olan teknoloji doğrultusunda silahlı kuvvetlerin gelişiminde önderlik edebilecek yeterlikte, fen bilimleri ile askeri, teknik ve sosyal bilimlerde gerekli bilgi ve beceriye erişmiş, mezuniyet sonrası öğretim ve eğitimi izleyebilecek ve ileri safhalardaki görevleri yapmaya temel olacak yönelişi kazanmış, karşılaşacağı yurt ve dünya sorunlarını ATATÜRK İlke ve Devrimleri doğrultusunda kavrama ve izleme yeteneğine sahip, muvazzaf deniz subayı yetiştirme amacını taşıdığını ifade edildi.

Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut ÖZEL, esas amacı muvazzaf deniz subayı yetiştirmek olan Deniz Harp Okulu’nda subayların Endüstri Mühendisliği, Gemi İnşa Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik/Elektronik Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler ve Deniz Güvenliği dallarında lisans eğitimi aldıklarını, bununla kalmayıp astronomi, gemi modelciliği, kültür, edebiyat ve kitap, sinema, resim, tiyatro gibi eğitsel faaliyetlerin ve yat, yelken, kürek olmak üzere yüzme, sutopu gibi ferdi spor faaliyetlerinin de yürütülmekte olduğunu belirtti.

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Murat KIRAN ve GİSBİR Heyeti ile karşılıklı bilgi alışverişinde bulunan Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut ÖZEL, iki saat süren ziyaretin sonunda GİSBİR Heyeti’ne Deniz Harp Okulu’na ait anı objeleri takdim etti.