GİSBİR, Uluslararası TransCaspian Fuarı’na katıldı

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilmekte olan 15’inci Uluslararası TransCaspian Denizcilik, Taşımacılık ve Lojistik Fuarı’nda stand açarak katılım gösterdi.

Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya MAMMADOV, açılışını yaptığı fuar sırasında GİSBİR standını da ziyaret etti. Azeri Bakan Mammadov, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’a da GİSBİR aracılığıyla selamlarını iletti.

GİSBİR’i temsilen Genel Sekreter Yardımcısı M. Ercan ÖZOKUTUCU, Dış İlişkiler Komisyonu Üyeleri Burak ACAR, Hayrettin ŞAHİN ve Abdülvahit ŞİMŞEK’in katılım gösterdiği ve Azerbaycan Ulaştırma Bakanlığı’nın resmi desteğiyle gerçekleşen; dünyanın önde gelen denizcilik, liman ve lojistik şirketlerinin katılım gösterdiği fuarın açılışına Amerika Birleşik Devletleri Azerbaycan Büyükelçisi Robert F. CEKUTA da katılım gösterdi.

Fuar sonrasında verilen Açılış Yemeği davetine GİSBİR Genel Sekreter Yardımcısı M. Ercan ÖZOKUTUCU katıldı.

Azerbaycan’da bulunan Baku Shipyard’ın Genel Genel Müdür Yardımcısı İmanverdi HASANOV Bakü Shipyard Teknik Müdürü, TransCaspian Fuarı’ndaki GİSBİR standını ziyaret ederek GİSBİR Heyeti ile görüşme gerçekleştirdi.

GİSBİR Heyeti, Baku Shipyard’ı ziyaret ederek Baku Shipyard Genel Müdürü KC Lam ve Genel Müdür Yardımcısı İmanverdi HASANOV ile görüştü. Bakü Tersanesini tanıtan bir filmin izlenmesinin ardından tersane gezisi yapıldı. GİSBİR Heyeti ve Baku Shipyard yöneticileri arasında geçen toplantıda, Türk tersaneleri ve gemi inşa sanayi hakkında bilgiler verildi ve Türkiye ile Azerbaycan arasındaki işbirliği olanakları üzerinde duruldu.

GİSBİR Heyeti, Azerbaycan Denizcilik Müsteşarı Gudrat GURBANOV’u makamında ziyaret etti. Müsteşar Gurbanov’a Genel Sekreter Yardımcısı M. Ercan ÖZOKUTUCU tarafından GİSBİR ve Türk Gemi İnşa sanayi hakkında bilgi verildi.

Azerbaycan’da bir Gemi Mühendisleri Odası kurulması, Azerbaycan Denizcilik Müsteşarlığı uzmanlarına eğitim verilmesi ve İdare kurallarıyla ilgili konularda karşılıklı işbirliği yapılması konularında fikir alışverişinde bulunuldu. Müsteşar Gurbanov, GİSBİR Yönetimini daha kapsamlı görüşmeler gerçekleştirmek üzere Azerbaycan’a davet etti.

GİSBİR Heyeti, bugün sona eren 15. TransCaspian Fuarı sonrasında merkezi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan ve BP’nin Çelik konstrüksiyon projelerini yürüten MQS LLC’yi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Üyesi Ramiz QASİMOV ile görüştü. Görüşme sırasında GİSBİR Genel Sekreter Yardımcı M. Ercan ÖZOKUTUCU tarafından GİSBİR ve Türk tersaneleri hakkında bilgi verildi ve potansiyel iş olanakları konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyaretin ardından GİSBİR Heyeti tesisi gezdi.

Haberin videosu için: https://www.youtube.com/watch?v=gdWZTrVCe8o