Türkiye’nin Uluslararası Denizcilik Örgütü Başarısı

 

          Turkiye IMO Konsey Uyeligine yeniden Secildi

 

Birlesmis Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO’nun Londra’da gerçekleştirilmekte olan 28. Genel Kurul toplantısı kapsaminda 29 Kasim 2013 tarihinde yapilan IMO Konsey üyeliği seçimlerinde Turkiye, IMO nun yurutme organi olan Konsey’e yeniden secildi.

Sözkonusu seçimlerde “C” kategorisinden Konsey adayi olan Turkiye, oylamaya katılan 157 üye ülkeden 136’sının oyunu aldi ve en ust seviyerden IMO’ya 2 yillik bir sure icin Konsey uyesi olma hakkini kazandi.

”C” Kategorisi, dunya denizciliginde soz sahibi olan ve deniz emniyeti ile deniz cevresi korunmasi cabalarina en aktif bir sekilde katilan uyeler arasindan seciliyor. İki yılda bir yenilenen Konsey uyeligi seçimlerinde Turkiye, 1999 yılından bu yana araliksiz olarak “C” kategorisinden IMO Konsey üyeliğine seciliyor. Aldigi oy orani ve siralamasi devamli artan Turkiye bu yil da 24 aday ülke arasından 2. sırada Konsey’e seçildi.

Turkiye`nin adaylığına gösterilen guven ve destegin artmasinin temel nedenleri arasinda ulkemizin denizcilik alanında kaydettiği somut ilerlemeler ile Turk denizciliginin Bakanlik seviyesinde temsil edilmesi buyuk rol oynuyor. Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakanı Binali Yıldırım’ın tecrubesi, önderliği ve desteği ile idari ve operasyonel alanlardaki yeni yapilanmalar ile deniz emniyetinin arttırılmasına ve deniz çevresinin korunmasına yönelik teknik çalışmalar ulusal ve uluslararasi arenada artan bir ivmeyle devam ediyor. Uluslararasi denizcilik  alaninda ulkemizin artan itibari ve pespese elde edilen basarilar  bunun en acik gostergesidir. Diger yandan  IMO ile teknik isbirligi projeleri hayata gecirilerek uluslararasi uygulamalar ile harmonizasyon saglandi. Bilindigi uzere, bu hafta basinda Turkiye, IMO nun en yuksek yurutme organi olan Genel Kurul Baskanligina da secilmisti.

Son on yılda denizciliğimizde yaşanan olumlu donusum ve gelisim :

Turk Ticaret Filosu ve Liman Kapasitesi

Denizcilikte Türk sahipli gemi filosu, dünya deniz ticaret filosunun yaklaşık %94’ünü kontrol eden 30 ülke arasında, 2003 yılında 9 milyon DWT’luk kapasite ile dünyada 19. sırada iken, 2013 yılında 30.3 milyon DWT’luk kapasiteye ulaşarak bugün 13. sıraya yükseldi. Limanlarımızda elleçlenen toplam yük miktarı son 10 yilda 190.152.723 ton dan  %104 artarak 387.426.232 tona ulaşti.
 

Ayni donemde limanlarımızda elleçlenen konteyner miktarı 1.953.214 TEU iken, %268 oranında artarak 7.192.396 TEU’ya ulaşti. Denizyoluyla gerçekleştirilen dış ticaret taşımaları 2002 yılında 132.832.579 ton iken, 2012 yılında 2002 yılına göre %114 artarak 283.782.414 tona yükselmiştir. Ülkemizin toplam dış ticareti içerisindeki denizyolu ile tasinan mallarin parasal değeri  %408 artmıştır. 2002 yılında 40,7 milyar Dolar’dan 2012 yılında 207 milyar Dolar’a yükselmiştir.

Gemi insaa konusunda 72 adet faal tersane ile 3.6 milyon Dwt a ulasilmistir. Gemi geri donusumunde cevre duyarliligi ve ILO standartlarina uyumda en ileri ulkedir.

Deniz Emniyetinde Beyaz Liste Basarisi

Paris Liman Devleti Kontrol Mutabakati kapsaminda yapilan denetimlerde  2001 yılında %24 tutulma oranıyla kara listede yer alan Türk ticaret filosu, 2008 yılında %5.2 tutulma oranı ile beyaz listeye geçti ve 2012 yılında bu oran %4,6’ya düşürüldu. 2013 yili ilk on ayi itibariyle 13 tutulma ile %2.87 ye dusuruldu. Bunun sonucunda, Türkiye son 5 yıldır beyaz listedeki yerini istikrarla korudu ve Türk bayraklı gemilerimiz dünya limanlarında itibar kazandi.

Deniz egitimi ve dunyada gemi adami yetistirmede oncu bir ulke olarak Turkiye’de 185.000 adet gemi adami, 110 adet egitim kurumu ile dunyada Cin’den sonra ikinci konumdadir. Uluslararası kurallar kapsamında gemiadamı yetiştiren Türk denizcilik eğitimi beyaz listedeki yerini korumaktadir. 

Turkiye deniz emniyeti alanindaki basarili uygulamalariyla uluslararasi alanda ornek gosterilmektedir.

Yeniden Yapilanma ve Denizciligin Bakanlik Seviyesine cikmasi ve IMO Üye Devlet Gönüllü Denetim Programı  (VIMSAS)

Ideal bir denizcilik idaresinin sahip olması gereken yetki, görev ve sorumlulukları günün şartlarına göre yeniden düzenlendi, idare daha etkin daha açık bir yasal dayanağa kavuşturuldu ve yetki alindi. Denizcilik Otoritesi güçlendirildi. Denizcilik Otoritesi, denizcilik ile baglantisi olmayan diğer kurumlar tarafından yürütülen çok sayıda denizcilik ile ilgili is ve işlemlerin yürütülmesinde söz sahibi hale getirildi.

Turkiye, 2013 Ekim ayinda IMO tarafından yürütülen “IMO Üye Devlet Gönüllü Denetim Programı (VIMSAS)” denetiminden de başarıyla geçti. Denetteki basari sayesinde Turk Bayrakli gemiler Paris Liman Devleti Kontrol Mutabakati kapsamında ‘düşük risk’ sınıfına girecek ve gemilerimiz Avrupa limanlarında artik daha az denetlenecek. Denetim Heyeti tarafından hazirlanan resmi denet raporunda, Türkiye’nin çağdaş denizcilik uygulamalarının diğer ülkelere örnek nitelikte olduğunun alti cizildi.

IMO Sozlesmeleri

Turkiye tum  onemli uluslararasi sozlesmelere taraf olarak mevzuatini ve uygulamalarini uluslararasi standartlara cikardi.

Deniz Haydutlugu ile  mucadeleye katki

Turkiye deniz haydutlugu ile mucadele amaciyla ozellikle ticaret gemileri icin riskli seyir bolgelerinde  askeri gemiler ile refakat  ve maddi yardim konularinda destek saglamaktadir.

Bakan Binali Yildirim’in  Dunya Denizcilik Universitesi (WMU) ve IMO ya bakis acisi

1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ne ait WMU’de Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi alan Ulastirma Denizcilik ve Haberlesme Bakani Binali Yildirim uluslararasi denizcilik camiasi tarafindan taninan ve saygi duyulan bir isimdir.

Ulkemizin bugun IMO ve diger uluslararrasi orgutlerdeki basarisina buyuk katki saglayan Bakan Binali Yildirim’ bu orgutlerde Turk uzmanlarin aktif olarak calismasi ve tecrube edinmesi konusunda buyuk destek saglamistir.

Bugun gelinen noktada bircok Turk uzman egitim almak uzere WMU ya gonderilmekte ve   IMO nezdinde  pek cok farkli gorevde Turk uzmanlar gorev almaktadir.

UDH Bakanligi  Denizcilik alanında sahip olduğu imkân ve kabiliyetleri, yetismis personeli, bilgi ve tecrübesi sayesinde IMO çalışmalarına yönelik somut katkılarını  sürdürecektir.