GİSBİR, Nor-Shipping 2015 Fuarı’na katıldı

 

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Genel Sekreter Yardımcısı Ercan ÖZOKUTUCU ve GİSBİR Mali Danışmanı Murat ERİŞTİ, Norveç’in Oslo şehrinde 02-05 Haziran 2015 tarihleri arasında düzenlenen Nor-Shipping 2015 Fuarı’na katılım gösterdi.

Nor-Shipping 2015 kapsamında 3 Haziran’da gerçekleşen Agenda Offshore konferansında;

Solstad Offshore CEO’su Lars Peder Solstad, öncelikli sorumluluklarının, düşük petrol fiyatları, yüksek maliyetler ve düşük seviyedeki yatırım koşulları altında bulunan piyasada ilerleyerek sektörün gelecekteki rekabet gücünü korumak olduğunu belirtti. Offshore sektörünün, küresel değişimlere daha önce kalmadığı kadar maruz kaldığını ve bu trendlerin küresel çözümlerle karşılanması gerektiğini ifade etti.

Küresel ısınma konusu da, konferansta bir çok konuşmacının dile getirdiği konulardan biriydi. Statoil Baş Ekonomisti Eirik Waearnes, CO2 emisyonlarını azaltabilmek için, ekonomilerimizin kullandığı enerji miktarını ve bağımlılığımızı hızlı ve etkin bir şekilde azaltmalıyız, dedi. Dünya Vahşi Yaşam Fonu Genel Sekreteri Nina Jensen, düşüş gösteren petrol fiyatlarının sanayiyi, piyasayı ve yatırım şeklini etkilediğini belirtti.

Konuşmacılar, sürekli hareketli sondaj, direkt sweater enjeksiyonu ve ısıtılmış boru hatları gibi konuların konuşulduğu teknoloji alanının da öne çıktığını dile getirdi. Dünya Okyanus Konseyi CEO’su Paul Holthus, 2050 yılı sonrasında dünyanın mevcut teknoloji ve artan talep dolayısıyla %100 yenilenebilir olabileceğini bildirdi.

Norveç Petrol Sanayi Birliği İdari Direktörü Karl Erik Schott Pedersen, sektörde meydana gelen iniş çıkışlara rağmen sanayinin, özellikle okyanusta oluşacak fırsatlar ve politikalar konusunda kafa yormaya devam etmesi gerektiğini belirtti.