Suriye’de devam eden iç savaşın hiç kuşkusuz en ağır bedelini çocuklar ödedi ve ödemeye de devam ediyor. oyun ve okul çağındaki yaklaşık 6 milyon çocuk, silah ve bomba sesleri arasında büyüyor veya evlerini terk etmek zorunda kalıyor.

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran’ın öncülüğünde sosyal sorumluluk projelerine her zaman büyük destek veren ve bu konuda önemli çalışmalar yapan GİSBİR’in yardımları sadece ülkemizle sınırlı kalmadı. Türk Kızılay’ı ve Tuzla Belediyesi’nin destek verdiği ve 1997 yılından bu yana yardıma muhtaç ailelere yardımlarda bulunan HAYAD Derneği ile ortak bir proje gerçekleştiren GİSBİR, 300 Suriyeli yetim çocuğa ve annelerine iftar yemeği verdi. iftar yemeği sonrası GİSBİR’in de desteği ile 3000 adet yardım kolisi sınır ötesinde ve ülkemizde bulunan Suriyeli ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı.

 

Ayrıca her yıl Ramazan ayının 15.günü Müslüman ülkelerde kutlanan “Dünya Yetimler Günü” kapsamında, Suriyeli çocuklara çeşitli hediyeler verildi ve dodurma ikram edildi. Çocuklarla beraber katılan aqilelere de gıda yardımında bulunuldu.