Engelsiz Tekne Well-abled ile engelliler için sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi

 

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR), dünyanın engelliler için özel olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş ilk ve tek yatı “Well-abled” için 17-18 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesine destek verdi.

Yirmi üç yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu göğsünden aşağısı felç olan, Oasis A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye’nin başarılı iş adamlarından Tunç Tonger’in bir yıl gibi kısa bir sürede projelendirdiği, GİSBİR üyelerinden Ustaoğlu Tersanesi’nde inşa edilen ve 2012 yılı Temmuz ayında denize indirilen “Well-abled”, bedensel engellilere gönüllerince hareket edebilecekleri konforlu ve şık bir atmosfer sunuyor.

Paralimpik Oyunları’na katılan başarılı sporcularımız için düzenleyecekleri “Engelsizce Dalga Geçenler” gezileriyle başlayacak olan aktivitelerine, yakın zamanda farklı çevrelerden engellilerin katılacağı programlar da eklemeye başlayan “Well-abled”, bu yönüyle, sosyal sorumluluk projeleri ile de öne çıkıyor.

Bu kapsamda 17-18 Kasım 2012 tarihlerinde engelli vatandaşlarımızı, refakatçilerini, medya mensuplarını ve GİSBİR’i temsilen hazır bulunan Basın, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Uzmanı Sevnur Çakmak ve Ar-Ge Uzmanı Gökhan Murat Kaya’yı Ustaoğlu Tersanesi  Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Ustamehmetoğlu ve İç Mimar ve Yat Tasarımcısı Hacı Mehmet Hekim ile birlikte Well-abled yatında ağırlayan Oasis A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Tonger, 21 metre uzunluğundaki engelsiz tekne ile Boğaz ve Adalar turu gerçekleştirdi.  Tonger, Well-abled teknesinde tekerlekli sandalye ile suyun içine inen bir platformun yanı sıra, engelli insanların rahat edebileceği vücut formunu kazandıran elektrikli yataklar, jakuzi, teknenin en alt katından en üst katına kadar engelliyi ulaştıran hidrolik asansör, engelli kabini için tasarlanmış ve dokunmatik ekrandan kumanda edilebilen ses ve görüntü sistemleri, klima, 3d sinema, otomatik kapı sistemleri, tamamıyla engelli insanlara göre düzenlenmiş oturma grubu ve masa detayları, yine estetik kaygıdan feragat edilerek tamamen engellilerin tekneyi kullanabileceği kumanda konsolları, hem kablolu hem kablosuz alarm sistemleri, teknenin tüm yaşamla alakalı elektrik alt yapısını besleyen yenilenebilir güneş ve rüzgâr enerjisi sistemleri gibi birçok özellik bulunduğunu belirtti.

Boğaz ve Adalar turunun ardından engelli gençler, refakatçiler ve diğer katılımcılarla beraber Büyükada’da yenilen akşam yemeği sonrasında İstanbul’a doğru yola çıkıldı. Engelli vatandaşlarımız geri dönüş yolunda sırasıyla dümene geçerek bir süre yatı kumanda etti.

Organizasyona katılan engelli vatandaşlar ve refakatçileri, GİSBİR’e,  Oasis A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Tonger’e, Ustaoğlu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Ustamehmetoğlu’na ve İç Mimar ve Yat Tasarımcısı Hacı Mehmet Hekim’e engellilere verdikleri destek, gösterdikleri duyarlılık ve içten misafirperverlik için teşekkürlerini sundu.