10. Uluslararası Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödülleri Töreni GİSBİR sponsorluğunda gerçekleştirildi

 

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin (GİSBİR) Altın Sponsorları arasında olduğu ve 5 Eylül 2015 tarihinde Sheraton Ataköy Otel’de gerçekleştirilen 10. Uluslararası Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödülleri Töreni’ne, GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRAN, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bilgehan BAYRAMOĞLU, Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk AKSOY ve Genel Sekreter Vekili Ercan ÖZOKUTUCU, GİSBİR sponsorluğunda 5 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşen 10. Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödülleri Töreni’ne katılım gösterdi.

Altın Çıpa kapsamında İstanbul’a gelen ve aralarında Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Eski Genel Sekreteri Efthymios MİTROPOULOS’un da yer aldığı heyet, birinci gün kültürel gezi kapsamında Topkapı Sarayı’nı ve Ayasofya’yı ziyaret etti.

Akşam saatlerinde Ataköy Marina’dan kalkan bir tekne ile Boğaz Turu yapan misafirler ve Türk denizcilik sektörünün önde gelen isimleri, Suada’da gerçekleştirilen akşam yemeği organizasyonunda bir araya geldi.

Deniz Haber Ajansı tarafından düzenlenen ve 8 dalda 17 ödül dağıtıldığı 10. Uluslararası Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödülleri Töreni’ne Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özkan POYRAZ, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin KALKAVAN, Türk Armatörler Birliği Başkan Vekili Erol YÜCEL, , Piri Reis Üniversitesi Rektörü ve GİSBİR Danışmanı Prof. Dr. Oral ERDOĞAN, TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Sinem DEDETAŞ gibi Türk denizcilik sektörünün önde gelenlerinin yanı sıra IMO Eski Genel Sekreteri ve Tsakos Vakfı Başkanı Efthymios MİTROPOULOS, IMO Hukuk ve Uluslararasi İlişkiler Direktörü Frederick KENNEY, IMO Malta Daimi Temsilcisi Lino VASSALLO, IOPC Fund Başkanı Jose Mauro BARANDIARAN, Uluslar Arası Göç Örgütü (IOM) Direktörü Vladimir GVILAVA, Şili Sahil Güvenlik Komutanı Koramiral Ivan VALANZUELA gibi dünya denizciliğinin önde gelen isimleri de katılım gösterdi.

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRAN, Kuruyük/Konteyner Gemi İşletmeciliği dalında ödül kazanan Arkas Line’ın ödülünü Arkas Line Ceo’su Can ATALAY’a takdim etti.

10. Uluslararası Altın Çıpa Denizcilik Başarı Ödülleri Töreni’nde GİSBİR üye tersanelerinden Özata Tersanesi, Tersane ve Gemi İnşa Ödülü; Sanmar A.Ş. ise Yat ve Tekne İnşa Ödülü ile ödüllendirildi.

Altın Çıpa Ödül Töreni kapsamında ayrıca IMO Komite Başkanları, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) yetkilileri 50’yi aşkın ülkenin temsilcilerinin katılımıyla “Akdeniz’de Göçmen Sorunu” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi. Oturum Başkanlığı’nı DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin KALKAVAN’ın yaptığı konferansa IMO, IALA ve Akdeniz ülkelerinin Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar tarafından mülteci sorunun her yönüyle tartışıldığı konferansın sonrasında, katılımcıların mültecilerle ilgili sorularına cevap verildi.

GİSBİR Genel Sekreter Vekili Ercan ÖZOKUTUCU, İran Karayolları ve Şehircilik Bakan Yardımcısı & Limanlar ve Denizcilik Örgütü Müdürü Ali Akbar MARZBAN ile İran gemilerinin inşa ve bakım-onarım konularında işbirliği yapma imkan ve koşulları hakkında bir görüşme gerçekleştirdi. Ali Akbar MARZBAN, Türkiye ile İran arasında işbirliği kurulması ve geliştirilmesi amacıyla bilgi alışverişinde bulunmaktan ve adım atmaktan memnuniyet duyacağını, bu konuda İran tarafı olarak üzerlerine düşen çalışmayı yapacağını ifade etti.

Video haber için: https://www.youtube.com/watch?v=cpC4QIJwSS8