Kapitülasyonlar Türk denizlerinde, yük ve yolcu taşıma hakkını batılı devletlere vermişti. Deniz ulaştırmasının büyük bir bölümü ile önemli limanların işletmesi yabancıların elindeydi. Bu nedenle Türkler, kendi denizlerinde ticaret yapamaz durumda idi. Yabancı ülke gemilerine tanınan kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırdı.

Bu sürecin tamamlanması için 815 sayılı “Türkiye Sahillerinde Nakliyatı Bahriye (Kabotaj) ve Limanlarla Karasuları Dahilinde İcrayı San’at ve Ticaret Hakkındaki Kanun” veya bilinen haliyle Kabotaj Kanunu 20 Nisan 1926 yılında kabul edilmiş ve 1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu kanunla Türk karasularında yolcu ve yük taşıma hakkı sadece Türk gemilerine verildi. Böylece Türkiye’nin denizlerinde de tam bağımsızlık sağlanmış oldu.

Böylesi önemli bir gün başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de kutlandı. Beşiktaş Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı önündeki törene GİSBİR’i temsilen AR-GE Uzmanı Gökhan Murat Kaya katıldı. Törende İTÜ Denizcilik Fakültesi Boru Trampet Takımı gösterisi yanı sıra İBB Engelliler Müdürlüğü Mehter Konseri de İstanbullular tarafından beğeniyle izlendi.