GİSBİR, 08.08.2018 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Alüminyum Test, Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM) ev sahipliğinde yapılan ve Girişimci Alüminyum Sanayici ve İşadamları Derneği (GALSİAD) Başkanı Sn. Celalettin KIRBOZ, SEYKOÇ Alüminyum Satış ve Pazarlama Müdürü Sn. Sedat Hanifeoğlu, PUREOIL  Satış Koordinatörü Sn. Turgut KIZILTAŞ ve ALCO Metal adına Sn. Eda YILDIRIM’ın da yer aldığı toplantıya katıldı.

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Orhan TORLAK, MENGİ-YAY Yatçılık’tan Sn. Hüseyin MENGİ ve Teknik Ekibi ile GİSBİR’den Sn. Ercan ÖZOKUTUCU’nun katılım gösterdiği toplantıda,  ALUTEAM Müdürü Sn. Yrd. Doç. Dr. Ebubekir KOÇ merkezin faaliyet ve çalışmaları hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

Yapılan görüşmelerde; Gemi inşa sanayinde kullanılan Alüminyum ürünlerinin birlikte yapılacak bir envanter çalışması  ile belirlenmesi, Gemi inşa sanayinde kullanılan Alüminyum ürünlerin, öncelikle ithal edilen kısımlarının yerlileştirilmesi için çalışmaların başlatılması, İthal ve yerli Alüminyum ürünlerinin Gemi ve Yat İnşa Sektörünün talep ettiği ve uluslararası normlarda gerekli olan sertifikaların Türk üreticileri için temin edilmesi çalışmalarının yapılması, Gemi inşa sanayinde kullanılan bir kısım diğer metaller ve malzemelerden oluşan ürünlerin Alüminyum olarak üretilmesi ve kullanılması; ağırlık, dayanıklılık ve korozyon göz önünde bulundurularak yapılacak bu çalışma ile daha hafif, sağlam ve kullanılabilir malzemelerin sektörümüzün kullanımına sunulması, GİSBİR, GALSİAD, ve ALUTEAM işbirliği ile Türkiye gemi sanayi ve alüminyum sektörünün ortak üretim eksiği veya problemi olan bir alanda, birlikte bir proje yapılması ve tüm bu konuları takip etmek amacıyla bir teknik komisyonun kurulması ve bu komisyonun diğer katılımcı kurumların da gerekli hallerde iştirakleri ile toplantılar yaparak, sürecin takip  edilmesi konularında görüş alış verişinde bulunuldu.